21 Kasım 2007 Çarşamba

Kadın çocuk ile yeniden doğar


"Bir çocuk doğduğunda doğan sadece çocuk değildir - bu onu bir kısmıdır - anne de doğar. Bu olmadan önce o sıradan bir kadındı; doğumla birlikte bir anneye dönüşür. Bir tarafta çocuk doğar, bir tarafta anne doğar. Ve bir anne bir kadından tamamıyla farklıdır. Bir fark vardır, onun tüm varlığı niteliksel olarak değişir. Bu olmadan önce bir eş, bir sevgili olabilir fakat ansızın bir çocuk doğar ve yeni bir yaşam tarzı ortaya çıkar. O bir anne olur.
Bir kadın bir çocuğu doğurduğunda, o hayattır. O, çocuğun gözlerinin içine baktığında kendi varlığının içine bakar. Çocuk büyümeye başladığında o da çocukla birlikte büyür.
Şayet anneliğinin içinde çiçek açabilirsen çocuğa sonsuza dek şükran duyacaksın. Ve doğardır ki bir şeylerden vazgeçmek gerekecek ama bunlar...neşeyle yapılmak zorunda. Sadece o zaman bu bir fedakarlıktır! Bunu neşeyle yapmazsan, fedakarlık değildir. Fedakarlık (sacrifice) kutsal (sacred) sözcüğünden gelir. Onu neşeyle yaparsan kutsaldır. Onu neşeyle yapmazsan, o zaman yalnızca bir görev yerine getiriyorsun ve tüm görevler çirkindir, onlar kutsal değildir.
Bu muhteşem bir fırsattır. Bunun üzerine derin bir şekilde meditasyon yap. Bir daha asla bu kadar derin bir bağ bulamayacaksın; aslında bir anne ile çocuğu arasındaki gibi başka hiçbir bağ yoktur. Karı koca, seven sevilen arasında bile anne ve çocuk arasındaki kadar derinlemesine bir bağ yoktur. Çünkü çocuk senin içinde dokuz ay yaşadı; başka hiç kimse senin içinde dokuz ay boyunca sen olarak yaşayamaz. Ve her çocuk er ya da geç ayrı bir birey haline gelir. Ama bilinçaltının derinliklerinde bir yerlerde anne ve çocuk bağlı kalır."
Kaynak: Osho - Kadın

2 yorum:

karadut dedi ki...

Fedakarlık ancak böyle yazılabilirdi. Gönülden yapılmayan hiçbir iş tam olmuyor. Anne ile çocuk birbirrlerine "can"dan bağlı. Tüm yazılar gibi bu da çok güzel. Eline sağlık! Karadut.

evrim dedi ki...

Aşağı yukarı benzer zamanlarda bu yolculuğa çıkmış iki dost olarak,hep paylaştık..Ama ayların ardından bunları okumak nasıl iyi geldi bilemezsin..Hepsi harika hepsi.Ama kanımca taze,değişmeyecek ve o bize çok yakışan ANNE liğimiz hepsinden harika..Mucizelerimizle yol almak üzere..Kalemine sağlık..